Informácie o výrobkoch

Skladovanie

Po dovezení materiálu k Vám domov je potrebné profily uschovať tak aby neboli v priamom kontakte so zemou na podkladové hranoly, najlepšie 5cm od zeme. Ďalej je nutné zabezpečiť aby drevené profily neboli v kontakte s poveternostnými vplyvmi ako slnečné žiarenie, dážd alebo vysoká vlhkosť vzduchu pre optimálne výsledky po montáži.

V prípade že ste si u nás zakúpili drevenú podlahu – dlážkovicu, ktorá je sušená v sušičke odporučame takúto podlahu pred montážou nechať aklimatizovať v miestnosti v ktorej bude položená. Správnu aklimatizáciu sušených drevených profilov (plati aj pre interiérové obklady) dosiahnete uschovaným profilu (dlážkovica, tatranský profil) v miestnosti v ktoréj bude položená, prípadne v miestnosti s podobnou vlhkostou a teplotou tak že ju necháte zabalenú ako bola dovezená, teda zabalíkovanú po 4-5ks na cca. 7-14 dní, v prípade možnosti aj viac. Aklimatizovanie dreva služí na vyrovnanie vlhkostí pri prevoze a skladovaní profilov s vlhkosťou prostredia montáže, po aklimatizovaní sú minimalizované pohyby materiálu v mieste spojov. (UPOZORNENIE: pri aklimatizácii alebo úschovaní drevevených profilov ako sú tatranský profil alebo dlážkovica vo vysokej vlhosti, ktorá je spôsobená buď čerstvou stavbou-mokrými múrmi, ďalej otvorenými vstupmi ako sú okná a dvere pri vysokej vonkajšej vlhkosti (po daždi, v zime a podobne) na dlhú dobu,  nezodpovedáme za zvýšenú vlhkosť, resp. navlhnutie dreveného profilu.

Podlahy sú balené do malých fóliovaných zväzkov. Otvorenie balenia je povolené len v miestnosti, kde vlhkosť a teplota spĺňajú požiadavky, teda stavba je už zrelá a nie je tam nadmerná vlhkosť, taktiež je tam štandardná teplota ovzdušia na bývanie. Pokladač podlahy musí vizuálne skontrolovať všetky dosky po otvorení zväzku ešte pred ich namontovaním na podlahu. Podlahy je možné montovať len so vzájomným súhlasom montéra a kupujúceho / majiteľa, čo tiež znamená akceptovanie vhodnosti a kvality tovaru. Podlahy sa po montáži považujú za akceptované montérom a vlastníkom. Reklamácie sa neakceptujú po tom, ako je podlaha už namontovaná.

Chemické ošetrenie dreva

Pri chemickom ošetreni dreva je potrebné dodržať niekoľko pravidiel ktoré Vám zabezpečia kvalitný výsledok vašej práce:

  1. Neodporúčame natierať drevené profily na priamom, silnom slnku, resp. po natretí je potrebné ihneď takéto natreré profily uložiť do tieňa, vzhľadom k môžnému vykrútenie lamely.
  2. Náter do exteriéru je potrebné urobiť aspoň 2x, pričom pre dlhšiu trvanlivosť odporučame natreť aj 3x. Prvý náter odporúčame urobiť ešte pred montážou, aby ste predišli “bielym čiarkam’‘ po miernom rozostúpení v oblasti spojov.
  3. Náter do interiéru postačuje v 1 alebo 2 vrstvách.
  4. Drevené profily je potrebné natierať štetcom v smere vlákien.
  5. Tenké drevené profil hrúbky 11mm a 15mm odporúčame natierať tesne pred založením.
  6. Natery je môžné aj kombinovať, napr. farebná lazúra a tvrdený lak

Montáž

Montáž je  môžné vykonať za určitých okolností aj na rovný drevený podklad ako sú staré dosky, starý drevený obklad, ktorý musí byť rovného tvaru, alebo na OSB dosky. V prípade pokládky dlážkovice je možná montáž priamo na stárú dlážkovicu (drevenú podlahu) s použitým tlmiacej podložky. Avšak dlážkovicu neodporúčame lepiť na betónový povrch. Pri pokládke drevených profilov na drevené podkladové hranoly je potrebné dodržiavať určité rozostupy vhodné pre jednotlivé hrúbky profilov, taktiež je vhodné použiť správny spojovací materiál. Všetky potrebné informácie o montáži nájdete tu:

  • podklad

Pri príprave podkladu je potrebné zvoliť správny rozmer podkladových hranolov, ktorých rozmer (hrúbka šírka) závisí od hrúbky profilu, táto tabuľka Vám pomôže pri správnom výbere:

ODPORÚČANÝ ROZMER PODKLADOV
11mm   15x30mm, 20x30mm
15mm   20x30mm, 30x40mm, 30x50mm
20mm   30x50mm, 40x50mm
25mm   40x50mm, 50x50mm
30mm   40x50mm, 50x50mm, príp. váčšie
45mm   40x50mm, 50x50mm, príp. váčšie

Odporúčané rozostupy podkladov

11mm 60cm a menej
15mm 70cm a menej
20mm od 40cm —> 50cm
25mm od 40cm —> 70cm
30mm od 40cm —> 90cm
45mm od 60cm —> 150cm